Araç çubuğuna atla

BİREYSEL HİJYEN

BİREYSEL TEMİZLİK VE HİJYEN TALİMATI
1. Mutfakta çalışan herkes sorumluluğundaki görevi en iyi şekilde yerine getirmek için gerekli olan kurallara uymakla yükümlüdür.
2. Enfeksiyon hastalığı (grip, bağırsak enfeksiyonu, ishal, kusma vb.) yakalamış bir kişli iyileşmeden mutfakta çalışmamalıdır.
3. Elinde, ağzında ve gıda ile temas halinde olabilecek herhangi bir yerinde yara, ezik, çizik veya deri zedelenmesi olan kişiler bu bölgelerini tedavi ettirinceye kadar gıda ile temas edecek şekilde çalışmayacaklardır. Aşırı olmayan yaralar için yara bandı kullanılabilir. Yara bandı kaybolduğunda kolay bulunabilmesi için renkli olmalı ve çalışma esansında kaybolduğunda mutlaka haber verilmelidir.
4. Mutfak bölümüne girerken mutlaka bone takılacak, açlardan hiçbir şekilde toka veya benzeri şeyler takılı olmayacak ve tüm saçlarınız kapalı olacaktır.
5. Üstünüze iş elbisenizi giyecek, önlüğünüzü altına sizi terletmeyecek giysiler giyilmelidir.
6. Terlikleriniz aşınmamış ve temiz olmalıdır. Bunun için gerekli temizliğin ve bakımın yapılmasından herkes sorumludur.

7. Mutfak bölümüne girerken her türlü küpe, saatleriniz ve yüzükleriniz mutlaka çıkarılmalıdır.
8. Elleriniz her zaman temiz olacaktır. Gün içinde düzenli olarak sık sık yıkamamız gerekmektedir.
9. Ellerinizi tuvaletten sonra mutfak bölümüne girmeden önce iyice yıkayınız. Pis bir ortama değdiğiniz zaman, yemek öncesi ve sonrası sigara içildikten sonra elleriniz hem çeşme suyu ile hem de dezenfektan ile yıkayınız.
10. Mutfak bölümüne girerken ellerinizi mutlaka sterilize ediniz.

11. Tırnaklarınızı temiz tutunuz ve kesiniz.

12. Üretimde oje ve tırnak cilası kullanılmayacaktır. Tırnaklarınızı yemeyiniz.
13. Burun ve ağız temizliği çok önemlidir. Çünkü gıda mikroplarının birçoğu bu bölgede ürerler. Öksürük ve hapşırık esnasında ağzınızı kapatınız. Ellerinizi sterilize ediniz.
14. Sakız çiğnemek, herhangi bir şey yemek iş sırasında kesinlikle yasaktır.
15. Koku yapacak ve üremeyi kolaylaştıracak kozmetiklerin (deodarant, sprey vb.)ve ilaçların kullanımı kesinlikle yasaktır.16. Çöp kutularının ağzını devamlı kapalı tutunuz ve çöpleri çöp kutusuna atınız.
17. Tuvaletleri temiz bulabilmek için temiz bırakmak tüm çalışanların görevidir.
18. İş esnasında sigara içilmesi kesinlikle yasaktır.
19. Önlük ve terliklerinizi kesinlikle mutfak bölümü dışında giymeyiniz. Kıyafetleriniz ile dışarı çıkmayınız, kirlenen kıyafetlerinizi mutlaka değiştiriniz.
20. Mutfağa tüm giriş ve çıkışlarda mutfak için kullanılan ayakkabı, terliği ya da galoş giyilecek ve dışarıdan gelen ziyaretçilerden mutfağa girmemeleri konusunda uyaracaksınız. Eğer galoş takmışsanız girişte temiz galoşu; temiz galoş kutusundan alıp, çıkışta kirli galoşu kirli galoş kutusuna atılacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir